Dzień Edukacji Narodowej  2019

,,Bo nauczyciel jest kapitanem,
co na okręcie dookoła świata
płynie wraz z nami przez szkolne lata”

Dnia 10.X.2019 r. w naszej Szkole Podstawowej obyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą zaprosiliśmy wszystkich pracowników ZEAS w Nawojowej oraz grono pedagogiczne i pracowników obsługi.

Uczniowie klasy IIa, VIa i VII przygotowali ciekawe przedstawienie na podstawie scenariusza opracowanego przez nauczycielkę Ewę Szewczyk, na który składały się fragmenty najważniejszych nowel, w których wyeksponowany został temat szkoły, trudnej pracy nauczycieli, dzieci jak i wartości przekazywanych w dawnej szkole na tle skomplikowanej historii Polski. Co zostało w nas  z dawnych czasów i co możemy dziś wykorzystać wychowując młode pokolenie? Oto refleksyjne pytania, które pojawiły się po występie.

Można było usłyszeć w dialogach młodych aktorów wiele inspirujących tekstów, które poruszyły wyobraźnię słuchaczy i skłonić do przemyśleń. Bardzo podobała się gra młodych skrzypaczek Zuzi i Ani z kl Vb oraz z Kingi z kl VIa. Jednakże najbardziej wzruszający był występ Kingi Lelito
z kl VIIIa,  która razem z tatą zagrała i zaśpiewała piosenkę zainspirowaną popularnym telewizji  występem ojca i córki. W oczach odbiorców pojawiły się łzy.

Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów usłyszeli nauczyciele. Na końcu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego włączyli się do życzeń, w których docenili i podkreślili swoją wdzięczność pedagogom za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

W dalszej kolejności głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Renata Ząber, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela, a jednocześnie zwróciła się do zebranych uczniów, aby przyswajali te wartości, które wynoszą z domu i które są wzmacniane w szkole, aby nie zapominali o swoich życiowych celach.  Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor Jacek Musiał, który podzielił swoimi odczuciami po występie, a także wręczył nagrody dyrektora wszystkim nauczycielom. Podziękował także tym, którzy pomagali i czuwali nad przygotowaniem akademii: Renacie Cabak- Mleczko razem z Ewą Szewczyk – reżyseria, Monice Pikul – dekoracja, Ewelinie Kleszcz – oprawa muzyczna, opiekunkom Samorządu: Agnieszce Kiercz i Agnieszce Sikorskiej, Panu konserwatorowi Stanisławowi- pomoc techniczna. Podziękowania otrzymał również uczeń z kl VIIb –  Dawid Wiktor za podłączenie nagłośnienia
i czuwanie nad jego działaniem.

            Podsumowaniem uroczystości było przemówienie dyrektor ZEASU- Pani Marty Wiktor, która dołączyła się do bukietu życzeń składanych wszystkim pedagogom jak i pracownikom oświaty. Wymieniła również nazwiska nauczycieli, którzy zostali nagrodzeni nagrodą Wójta.
To: dyrektor – Jacek Musiał, Marta Jurczak, Paweł Bodziony, Renata Frączek- Cabak, Małgorzata Homoncik, Krystyna Nosal. Gratulujemy nagrodzonym, bowiem to ich praca przyczynia się do sukcesu każdego z nas, ale to i piękna wizytówka naszej szkoły.

To był dobry czas, bowiem czuć było pozytywną energię w każdym z nas. Takie momenty wzruszają i podnoszą naszą motywacje do działań.

Sprawozdanie: Ewa Szewczyk