NARODOWY DZIEŃ PAMIECI ,,ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” w Gminnym Ośrodku Kultury w Nawojowej

 ,,Jeśli padam na kolana, to tylko przed Bogiem.” Słowa kapitana Stanisława Sojczyńskiego (pseudonim ”Warszyc”) ukazują postawę Żołnierzy Niezłomnych, Wyklętych, zapomnianych, a szczególnie tropionych przez komunistów za to, że ośmielili się marzyć o wolnej Polsce. Po latach, 1 marca 2001 roku Sejm RP podjął uchwałę uznającą zasługi pomordowanych żołnierzy walczących o suwerenność kraju po II wojnie światowej. W 2011 roku Sejm RP uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Z tej okazji 1 marca 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Nawojowej odbył się uroczysty Apel Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Na początku oglądaliśmy filmy o Żołnierzach Niezłomnych, a w dalszej części zabrał głos wójt gminy Nawojowa pan dr inż. Stanisław Kiełbasa, podkreślając zasługi żołnierzy PPAN oddziału „ Żandarmeria” dla wolności naszej Ojczyzny, z naciskiem na wolność w kontekście dzisiejszych wydarzeń za wschodnią granicą. Ogromnym przeżyciem dla nas – uczniów oraz innych gości była relacja pana Franciszka Cabaka, który jako kilkuletni chłopiec był naocznym świadkiem tych wydarzeń, którego w chwilach wzruszeń wspierał jego syn – sekretarz gminy pan mgr Janusz Cabak, uzupełniając wypowiedzi swojego ojca. Kolejnym punktem programu był quiz wiedzowy, w którym zmierzyli się przedstawiciele szkół z Homrzysk, Frycowej, Nawojowej, Bączej Kuniny oraz Żeleżnikowej Małej. Emocje uczestników sięgały zenitu. Naszą szkołę godnie reprezentował Stanisław Kłębczyk z kl. 7b i zajął II miejsce. Niestety, ale zabrakło mu odrobiny szczęścia (mikrofonu), aby zająć I miejsce. Na zakończenie cała sala odśpiewała 4 zwrotki hymnu i wszyscy udali się na cmentarz pod pomnik Żołnierzy Niezłomnych, gdzie władze złożyły wiązankę biało-czerwonych kwiatów, a my minutą ciszy uczciliśmy pamięć pomordowanych. Następnie zbliżał się już Anioł Pański i ksiądz Mirosław Kurek poprowadził modlitwę. To była piękna lekcja historii i patriotyzmu, podczas której oddaliśmy hołd naszym BOHATEROM.