Święto Konstytucji 3 Maja

Święta majowe, a zwłaszcza Trzeci maja to ważne dni dla wszystkich Polaków. Świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. W tym roku przypada 231 rocznica. Była to druga na świecie – po amerykańskiej, a pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja. Święto narodowe uchwalono 1919 roku. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jego obchodów. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono jednak w 1990 roku.

Obecnie to dla nas Polaków dzień ustawowo wolny od nauki w szkole i pracy. Oficjalne obchody mają miejsce w Warszawie, ale różnego rodzaju wydarzenia organizowane są w całej Polsce: parady, marsze, spotkania, pikniki rodzinne. I w naszej szkole zorganizowano wiele ciekawych akcji, w które zostały włączone wszystkie klasy, aby utrwalić w świadomości uczniów ważność tychże świąt, a przede wszystkim zaaktywizować każdego do twórczej nauki w działaniu.

W dniu 29 kwietnia przeszliśmy na boisko sportowe przy naszej szkole i tam zaprezentowaliśmy przygotowany przez każdą klasę program:

  1. Wspólne odśpiewanie hymnu Polski
  2. Wspólne odśpiewanie hymnu naszej szkoły
  3. Piosenki i wiersze przygotowane przez każdą klasę
  4. Zawołania , rymowanki na temat wydarzenia, Polski itp.

Ponadto trzeba było być odpowiednio ubranym z przypiętym kotylionem i chorągiewką w ręce, a młodsze klasy ewentualnie w bibułowe kwiaty np. maki

Udekorować klasy i przygotować gazetki na temat ,, Jestem Polką i Polakiem” Komisja SU wybrała najbardziej wyróżniającą się dekorację i nagrodziła każdą klasę.

Podsumowując należy stwierdzić, że każdy uczeń godnie manifestował swoją polskość zarówno w ubiorze jak i prezentacji klasowej w trakcie obchodów święta w naszej szkole, co też docenił pan Dyrektor w końcowym przemówieniu. Podziękował również odpowiedzialnym za zorganizowanie obchodów świąt majowych: Monice Pikul i Ewie Szewczyk.

Każda klasa została obdarowana słodyczami ufundowanymi przez SU.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=VG4rzyNYaTg