Witaj Warszawo! Uczniowie z Nawojowej w stolicy

W dniach od 13 do 15 czerwca 2023 r. uczennice i uczniowie klas VIII a i VIII b, VII a oraz VI b i V a pod opieką nauczycielek uczestniczyli w wycieczce do Warszawy zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”. Wyjazd został dofinansowany ze środków budżetowych i miał charakter edukacyjny. Uczniowie poznali ważne zabytki kultury i historii stolicy Polski oraz uzyskali wiadomości dotyczące ich powstania a także wydarzeń, które są z nimi związane. Ponadto odwiedzili Centrum Nauki Kopernika, gdzie mogli eksperymentować, zdobywając wiedzę i nowe umiejętności.

Program wycieczki był niezwykle intensywny, na szczęście umiarkowane temperatury i brak opadów sprawiły, że wielogodzinne zwiedzanie nie było męczące. Pierwszym obiektem, który odwiedzili uczniowie był Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego, który wybudowano na EURO 2012. Obiekt ten wzbudził zainteresowanie wszystkich, a szczególnie chłopców. Potem był spacer po Parku w Wilanowie i podziwianie ogrodów oraz barokowego pałacu króla Jana III zwanego „polskim Wersalem” i innych budowli.

Na zakończenie pierwszego dnia uczniowie spędzili 2 godz. w Centrum Nauki Kopernik w strefie eksperymentowania z eksponatami znajdującymi się w obiekcie.

Drugi dzień pobytu w stolicy to wielogodzinny spacer po Warszawie z niezwykle miła panią przewodnik, która interesująco opowiadała o historii odwiedzanych miejsc. Najpierw uczniowie udali się do Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie spacerowali po ogrodach i podziwiali letnią rezydencję ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, oranżerię, amfiteatr, Pałac Myślewicki oraz liczne rzeźby wolnostojące. Potem był spacer Traktem Królewskim, przy którym znajdują się liczne zabytki m.in. Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Pomnik Mickiewicza, Plac Trzech Krzyży. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczniowie obserwowali zmianę warty Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Ostatnie punkty na Starym Mieście to Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, siedziba polskich władców od XVII w. odbudowana po II wojnie światowej, świadek ważnych wydarzeń historycznych, np. uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Mały Rynek, Warszawska Syrenka, Katedra św. Jana Chrzciciela.

W godzinach popołudniowych uczniowie przybyli na Cmentarz Powązkowski – Stare Powązki i Powązki Wojskowe. Poznali historię nekropolii, m.in. odwiedzili Aleję Zasłużonych, przy której spoczywają wybitne osobistości nauki, kultury i polityki oraz Kwatery Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, gdzie pochowano bohaterów „Kamieni na szaniec”- Alka, Rudego i Zośkę.

W ostatnim dniu wycieczki wszyscy udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego będącego hołdem mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę w 1944 r. Zwiedzając muzeum, uczniowie zdobyli informacje o okupacji w Warszawie, wybuchu powstania, oglądali eksponaty, m.in. maszyny drukarskie, samoloty, broń, itp., słuchali relacji powstańców, odgłosów walczącego miasta, obejrzeli film „Miasto ruin”, gromadzili również kartki z kalendarza opisujące przebieg powstania.

Wycieczka była z pewnością niezwykłym przeżyciem dla uczniów, szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy byli w stolicy a także świetną lekcją historii i miłą formą integracji uczniów z różnych klas.