Podsumowanie eTwinning

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas gimnazjalnych brali udział w trzech projektach a do jednego z nich zaprosili klasę III szkoły podstawowej. Opiekunem wszystkich projektów jest nauczycielka j. angielskiego Dominika Piątkowska-Haptaś. Czas na podsumowanie zakończonych projektów: Poprzez Niepodległą, European Day of Languages – short bilingual videos, Cgristmas Cards and Carols.

Poprzez Niepodległą – klasa 3 a gimnazjum wraz z wychowawcą
Od początku września do stycznia uczniowie klasy 3a gimnazjum wraz z wychowawcą realizowali projekt Poprzez Niepodległąw ramach obchodów 100lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W projekcie wzięli udział nauczyciele i uczniowie z prawie 100 miejscowości w Polsce.
Głównymi założeniami projektu było stworzenie wirtualnego przewodnika po miejscowościach w Polsce, wspólne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości (stworzenie i wysyłanie kartek z życzeniami), opracowanie poradnika „Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”oraz stworzenie quizu historycznego. Nasze działania projektowe:

Wrzesień 2018  – Styczeń 2019

 • Przedstawienie szkoły, umieszczenie na mapie, opracowanie i wybór logo projektu.
 • Opracowanie poradnika: „Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”.
 • Opracowanie wirtualnego przewodnika po swojej miejscowości. (Przewodnik po Nawojowej)
 • Wykonanie i wysłanie papierowej kartki z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
 • Wspólne opracowanie kalendarium związanego z drogą Polski do odzyskania niepodległości.
 • Fotorelacje ze szkolnych obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
 • Wspólne opracowanie wirtualnego przewodnika „Poprzez Niepodległą”.
 • Udział w opracowaniu quizu historycznego (tworzenie banku pytań i odpowiedzi), a następnie rozwiązanie w klasie quizu online.
 • Podsumowanie projektu

W trakcie realizacji projektu mogliśmy liczyć na pomoc merytoryczną nauczycielki historii Pani K. Janusz oraz nauczycielki j. polskiego Pani T. Dorosz.

Poniżej galeria naszych działań
Zdjęcie naszej propozycji logo, zdjęcie naszych kartek z życzeniami, zdjęcie kartek które otrzymaliśmy z innych szkół (przydzielonych nam w projekcie, krótki film o Nawojowej)

film : https://www.youtube.com/watch?v=3OcrvuSRg1U&feature=youtu.be

_________________________________________________________ European Day of Languages – short bilingual videos – uczniowie klasy 3a, 3b, 3c, 3d gimnazjum
Od początku września do listopada uczniowie klasy 3a, 3b, 3c, 3d gimnazjum wraz z opiekunem projektu Dominiką Piątkowską-Haptaś realizowali projekt z języka angielskiego ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków. W projekcie wzięli udział nauczyciele i uczniowie ze szkół z Polski, Czech, Turcji, Hiszpanii, Francji, Rumunii, Macedonii Północnej i Serbii.

Głównym założeniem projektu było przybliżenie kultury i języka innych krajów, rozwijanie kompetencji językowych, poszerzanie horyzontów a także wspieranie talentów. Językiem głównym używanym przez uczestników projektu był język angielski. Uczniowie tworzyli dwujęzyczne (w języku angielskim i w języku ojczystym) prezentacje, nagrywali dialogi, łamańce językowe, film prezentujący szkołę,  piosenki. Uczniowie bardzo zaangażowali się w realizację projektu a część efektów ich pracy można obejrzeć tutaj.

wrzesień -listopad 2018
Projekt European Day of Languages – short bilingual videoszałożony został  z nauczycielką z Czech ze Szkoły Podstawowej w Zbraslavicach, później dołączyły do nas szkoły z Turcji, Hiszpanii, Francji, Rumunii, Macedonii Północnej i Serbii.

Nasze działania w ramach projektu:

 • przedstawienie naszych uczniów i film o szkole,
 • nagranie pozdrowień (w języku polskim i angielskim),
 • przygotowanie prezentacji o Polsce,
 • przygotowanie prezentacji z przydatnymi zwrotami w języku polskim z tłumaczeniem na język angielski,
 • nagranie dwujęzycznych dialogów z życia codziennego (u lekarza, pogoda, w szkole, rozmowa nastolatków, w kinie itp.),
 • nagranie łamańców językowych (w języku polskim i angielskim) oraz przygotowanie transkryptu dla innych uczestników żeby mogli spróbować swoich sił wymawiając np. w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie,
 • nagranie piosenek w języku polskim z napisami w języku angielskim,
 • nagranie podsumowania projektu,

Realizacja projektu to wielu zaangażowanych w niego uczniów, ogrom pracy i czasu poświęconego na przygotowania jednak uzyskany efekt i uznanie innych członków projektu oraz zdobyte przez nas doświadczenie i wiedza dotycząca innych kultur bezcenne.

Poniżej bardzo skrócona relacja z naszych działań.

Skrócona realcja z naszych działań – filmik:
SPN SUMMARY
https://www.youtube.com/watch?v=aMQkrfkj1vQ
______________________________________________________________

Christmas Cards and Carols – uczniowie klasy 3a, 3b, 3c, 3d gimnazjum oraz uczniowie klasy 3 szkoły podstawowej 🙂
W projekcie udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Zbraslavicach (Czechy) i uczniowie Szkoły Podstawowej w Nawojowej. Efektem naszych działań była galeria pięknych kartek świątecznych z życzeniami w języku polski, czeskim, angielskim,  nagranie wybranych kolęd i piosenek świątecznych, oraz prezentacji w języku angielskim o zwyczajach bożonarodzeniowych w naszych krajach.

Oto nasze działania:

grudzień 2018 -styczeń 2019

Projekt European Christmas Cards and Carolszałożony został  z nauczycielką z Czech ze Szkoły Podstawowej w Zbraslavicach i był efektem bardzo dobrej współpracy przy wcześniejszym projekcie na Europejski Dzień Języków.

Nasze działania w ramach projektu:

 • przygotowanie prezentacji o zwyczajach bożonarodzeniowych w Polsce (w języku angielskim),
 • przygotowanie kartek świątecznych (w języku polskim i angielskim),
 • galeria kartek na twinspace,
 • wysłanie kartek świątecznych do szkoły w Zbraslavicach
 • nagranie kolęd i piosenek świątecznych w języku polskim i angielskim
 • prezentacja drogi jaką przebyły nasze kartki (pictramap)
 • podsumowanie projektu i propozycje dalszej współpracy między SP Nawojowa a ZS Zbraslavice ( tym roku szkolnym chcielibyśmy jeszcze wymienić się kartkami wielkanocnymi …)
  Galeria:

Droga kartek bożonarodzeniowych:
https://www.pictramap.com/app/view?p=3d2402

życzenia: https://youtu.be/T8keBtUJrAQ

nasze działania w skrócie: