W Skansenie Archeologicznym „Karpacka Troja” i w Muzeum Lizaka w Jaśle

W dniu 23 października klasy IV a, IV b oraz V b pod opieką wychowawczyń oraz pani M. Jurczak uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Brzeźnicy, gdzie uczniowie zwiedzali Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” i uczestniczyli w warsztatach ceramicznych oraz do Muzeum lizaka w Jaśle.

Zwiedzanie skansenu rozpoczęło się od stałej wystawy prezentującej życie ludności zamieszkującej te tereny w okresie starożytności i wczesnego średniowiecza, które zrekonstruowano na podstawie wykopalisk odkrytych na tym terenie przez archeologów. Potem uczniowie spędzili półtorej godziny w plenerze, oglądając między innymi osadę kultury Otomani-Fuzesabony, chaty z epoki brązu i chaty słowiańskie ze wczesnego średniowiecza. Miły pan przewodnik niezwykle ciekawie opowiadał o życiu ludności w tych odległych czasach i eksponatach prezentowanych w skansenie. Następnie odbyły się warsztaty ceramiczne, na których czwarto- i piątoklasiści zapoznali się z historią wytwórczości ceramicznej, z podstawowymi technikami lepienia i zdobienia oraz z poszczególnymi formami naczyń, a przede wszystkim samodzielnie wykonali naczynia i figurki z gliny. Popołudnie spędzili w Jaśle w Muzeum Lizaka, gdzie poznali historię wytwarzania lizaków, obejrzeli pokaz ręcznej produkcji lizaków i na zakończenie mogli praktyczne wykorzystać wiedzę i umiejętności samodzielnie wykonując lizaka. Oczywiście był także czas na zakupienie pamiątek dla bliskich, na które uczniowie nie żałowali pieniążków. Największą popularnością cieszyły się kolorowe lizaki.  Przed drogą powrotną był obiad w restauracji polecanej przez Magdę Gesller.

Pogoda dopisała i humory także, do czego z pewnością przyczyniły się atrakcje i słodkości, które skusiły wielu nawet przed obiadem. Było więc słonecznie i słodko.