Gminny Konkurs ,,Ojców Naszych Obyczajem”

Dnia 17 grudnia 2019 r uczennice z kl VIa i VIb naszej szkoły wzięły udział w VII gminnym konkursie ,,Ojców Naszych Obyczajem”.
Osoby: KL VIb Zuzanna Sroka- konkurs wiedzowy, Karolina Słaby- wiedzowy
KL VIb Zosia Tokarz i Julia Zwolennik- dekoracja wigilijnego stołu
KL VIa Natalia Barnach i Oliwia Jaworecka- stroik
KL VIa Kinga Twarowska i Karolina Dobroszek  ubieranie choinki
Wszyscy uczestnicy:  śpiew pastorałki ,,Od serca do ucha”

Uczennice przygotowały się do pięciu dyscyplin,a w każdej trzeba było wykazać się dokładną wiedzą teoretyczną i praktyczną na temat obrzędów i zwyczajów  panujących w Polsce na przestrzeni wieków. Dziś obchodzone przez nas święta są świętami naszych ojców, które przetrwały w mniejszym, bądź mniejszym zakresie w poszczególnych miejscowościach naszej gminy. Karolinka i Zuzia przygotowywały się do konkursu na podstawie wiedzy zawartej Książki Teresy Mazur pt,, Ojców naszych obyczajem”

Wiemy, że okres jesienny był kiedyś okresem wróżb. I tak w wigilię św. Katarzyny (24 listopada) wróżby dotyczące ożenku odprawiali chłopcy, natomiast w wigilię św. Andrzeja (29 listopada) to samo czyniły dziewczęta. Taka np. nazwa Szczodre Gody, to święto to zależnie od regionu nosiło różne nazwy: Gody, Kres, Stado, Kolęda. Rozpoczynało się w dniu przesilenia zimowego 21 grudnia i trwało 17 dni, czyli zgodnie z dzisiejszym kalendarzem, do święta Trzech Króli.”. Choinka to późny, zapożyczony od ludów germańskich zwyczaj. Kiedyś nasi ojcowie stawiali snop żyta udekorowany owocami i ciastkami, wieszali jemiołę lub ozdobioną gałąź drzewa iglastego zwaną podłaźniczką. Choć zwyczaj obdarowywania się prezentami pochodzi z rzymskich Saturnaliów, u nas już w tym okresie obdarowywano dzieci łakociami, ponieważ uważano, że one zapewniają łączność ze światem duchów.

O tych i jeszcze innych wielu wierzeniach dowiedzieliśmy się w trakcie konkursu. Że potrawy  wigilijne są także często potrawami związanymi z wierzeniami naszych ojców, że zachowanym zwyczajem jest karmienie zwierząt resztkami z wigilijnego stołu. Zwierzęta, a szczególnie psy i ryby, były łącznikami ze światem przodków.

Oprócz wiedzy na temat obrzędów trzeba było ubrać choinkę, wykonać stroik i przygotować wigilijny stół oraz zaśpiewać kolędę, bądź pastorałkę. Ilość zebranych punktów zapewniło naszej drużynie I miejsce. To radość dla nas wszystkich i możliwość wyjazdu na sponsorowana wycieczkę przez firmę Stol- Bud. Serdecznie dziękujemy opiekunom za przygotowanie uczniów: Marcie Jurczak, Marcie Pres, Ewelinie Kleszcz i Renacie Cabak – Mleczko, Ewie Szewczyk.  Wspierali nas również rodzice uczniów kl IIa za co im bardzo dziękujemy. Jury, doceniło pracę uczestników obdarowując ich upominkami  ufundowanymi przez Pana Wójta dr Stanisława Kiełbasę.

Sprawozdanie: Ewa Szewczyk